V každé domácnosti je koupelna spolu s kuchyní asi nejvytíženější místností. Protože se většinou jedná o místnost, která nemá okna či je má jen velmi malá, je nutné v ní svítit i přes den. Výběr osvětlení tady hraje významnou roli, protože ne všude mohou být světla umístěny. Zároveň je jasné, že pouze jedno centrální světlo nestačí. Koupelna je totiž místnost o několika zónách, které si zaslouží pozornost každá zvlášť.
retro koupelna
Nejčastější a zároveň také nejvhodnější volbou osvětlení je kombinace stropního svítidla, které slouží také jako hlavní světlo, a osvětlení zrcadla. Co se týká typu, je lepší zvolit taková stítidla, která osvětlují rovnoměrně a nikoli bodově, protože toto světlo by mohlo oslňovat. Důležité je také umístění samotných svítidel kolem zrcadla – nejvhodnější je jejich umístění nad nebo po stranách zrcadla.
Protože si voda příliš nerozumí s elektrickým proudem, je třeba dbát na jistá bezpečnostní opatření. Do koupelny se hodí pouze takový typ osvětlení, které se může používat ve vlhkém prostředí. O tomto rozhoduje tzv. IP, což je zkratka pro stupeň ochrany při vniknutí vody. Z tohoto důvodu je místnost rozdělena do 4 zón, podle kterých se potom řídí výběr jednotlivých světel:
černá koupelna
1. Zóna 0 označuje místa, kde běžně dochází ke kontaktu s vodou. Jsou to tedy nejrizikovější prostory. Patří sem sprchový kout nebo vnitřní prostor van či umývadel. V této zóně je možné využít pouze speciální svítidla.
2. Zóna 1 označuje prostor, kde může a zpravidla také dojde ke kontaktu s vodou. Sem patří prostory nad vanou nebo sprchovým koutem. Do této zóny se nedoporučuje dávat žádná světla.
3. Zóna 2 označuje prostory kolem van a sprchových koutů. Zde již není tolik pravděpodobný kontakt s vodou, ale možný přesto je. Světla v této zóně musí splňovat hodnotu stupně ochrany IP44.
4. Zóna 3 označuje prostory s velmi nízkým rizikem styku s vodou. Zde stačí splňovat stupeň ochrany IP21.
Do koupelny se hodí chladnější odstín osvícení, protože se nejedná o společenskou místnost. V prodejnách je lze sehnat pod označením „denní“ nebo „přirozená bílá“, které nezkreslují barvy a podávají reálný pohled do zrcadla.