Přemyslovský hrad, Olomoucký hrad, nebo Arcidiecézní muzeum v Olomouci. To vše a stále jedno a to samé. V tomto městě najdete Václavské náměstí a katedrálu sv. Václava, ale nenechte se zmást, stále jste v tom správném městě. Můžeme ale přiznat jeden rozdíl, kterého si všimnete hned na první pohled – zde se nebudete tlačit mezi turisty, a dokonce i fotografii si pořídíte v klidu.
olomouc město
Vstup do katedrály je zadarmo, ale můžete vložit příspěvek do rekonstrukcí a k fungování katedrály. Tento rok se taktéž slaví 200 let od jmenování Jana Rudolfa arcibiskupem. Je přístupná krypta s obleky arcibiskupů a různými předměty, stejně tak je otevřené i mauzoleum.
Arcidiecézní muzeum nabízí akce, kdy vstup získáte také zadarmo, jinak je třeba najít na stránkách cenu. I při plné ceně se však návštěva vyplatí, jelikož můžete prozkoumat každý kout hradu, posedět zde na lavicích, prozkoumat zahrady, podívat se z hradeb i do kaple. Po schodech nahoru se dostanete do galerie, kde se setkáte s obrazy od Dürera či Bassana. Po celém hradě se můžete poptat ochotných pracovnic, které vás navedou na stezku, abyste nepřišli ani o kus prohlídky.
Celá expozice je navíc doplněna o interaktivní prvky, například skládání obrazů z krychlí, doplňování správných kusů do obrázků, nebo správné zařazování Ježíše k Madoně. Pro děti je tedy dějepisný výlet po této památce jako stvořený. Také máte možnost se zúčastnit workshopů, které se snaží přizpůsobit prohlídky věku účastníků.
zámek v lese
Kromě stálých prohlídek můžete narazit i na krátkodobé výstavy, do konce října máte například možnost vidět expozici s názvem „Světlem“. Za tím stojí dva autoři, kterými jsou Václav Cigler a Michal Motyčka. Využívají světelných efektů, vodu a světlo jako prostředek k umění. Odkazují na určité události či k místům. Uplatňuje se schéma se základnou, bodem a vertikálou.