Když jste v devátém ročníku základní školy, stojí před vámi velmi důležité rozhodnutí, které vám má změnit život – musíte se rozhodnout, na jakou střední školu se chcete vydat, a jakému oboru se věnovat. Takovéto rozhodnutí má velký vliv na celou vaši budoucnost a z osobní zkušenosti vím, že je velice obtížné se rozhodnout, jakým směrem se váš život má ubírat. Všichni se musí střetnout s tímto výnosem a mnohdy se stane, že není konečný. Ať už půjdete na jakoukoliv školu, vždy se může stát, že vám studium nepůjde, bude to pro vás těžké, nebo vás to jednoduše přestane bavit. Nemá smysl se snažit, když víte, že takto dopadnout rozhodně nechcete, nebo vás studium dané oblasti nenaplňuje. Vždy je lepší změnit téma vzdělávání, když je možnost, protože pak to už vrátit nepůjde.
matematické rovnice

Jak si ale vybrat dobrou školu a řemeslo?
Ze všeho nejdříve byste se měli sami sebe zeptat, co vám jde, co vás baví, v čem vynikáte a u čeho se vidíte za takových deset let. Naopak si zodpovězte na otázku v čem jste, podle vás, oproti tomu leví. Takový výnos by měl vycházet z vašich kvalit a přání u jakého zaměstnání se v budoucnu vidíte. Podle toho své rozhodnutí uzpůsobte. Rozhodně je velmi špatný nápad podvolovat se jakýmkoliv přáním a návrhům ze strany rodičů nebo přátel. Nenechte se přemlouvat, abyste se s nimi šli učit věci, kterým nerozumíte, a kterým rozumět nechcete. Je to jejich sen, nikoliv váš. Řiďte se svými přáními a instinkty.
učitelka před tabulí
Na druhou stranu, měli byste si zjistit dodatečné informace o odvětví, které se chystáte podrobněji prozkoumat. Rozhodně vás nepotěší, když například půjdete studovat historii a následně zjistíte, že vás fosilie a dějiny lidstva vůbec neuživí. V současné době je velká poptávka o technická odvětví, tedy kupříkladu o IT techniky nebo programátory. Dále také o administrativní pracovníky, bankovní úředníky nebo zaměstnance v call centrech. Rozhodně se nestyďte zvažovat další alternativy vzdělání, tedy učňovská řemesla. Takový dělník nebo kuchař si mnohdy vydělá více, než si dokážete představit.

Ať už se rozhodnete jakkoliv, využijte dnů otevřených dveří na dané střední nebo učňáku. Získáte tak šanci si zjistit více podrobností a pomůže vám to při rozhodování. Zjistíte, jestli by se vám tam líbilo, nebo nelíbilo, jestli je to pro vás to pravé apod. Rovněž si budete moci popovídat s místními studenty a pedagogy o otázkách, co vám vrtají hlavou.

Pokud stále tápete, nebojte se zeptat vašeho školního psychologa, výchovného poradce nebo učitele, který vás dobře zná, a který vám může dát tip, co byste měli dělat.