Pokud jste dostavěli svůj dům, tak určitě hledáte, jak ho doladit a vylepšit. Možná ještě váháte, jak domu zpestřit jeho fasádu, zdali zvolit čistou omítku nebo se zamyslet nad kamennými obklady. Co v takovém případě musíte pro venkovní použití vyloučit jsou sádrové obklady. Ty nejsou mrazuvzdorné, a tak se nehodí pro venkovní obklady. Pro venkovní použití se nejlépe hodí k pro obložení fasády obklady z betonu nebo venkovní kamenné obklady. Přírodní kámen je naopak od sádrového obkladu schopný odolat mrazu a dalším vlivům.

Teď ještě je potřeba zvážit, zda si pořídit přírodní nebo umělý kámen. Umělý kámen je sice nerozpoznatelný od přírodního kamene, ale přírodní kámen má životnost stovky let, je vysoce odolný a je nadčasový. Má sice vyšší hmotnost a vyšší cenu, ale je to rozhodně investice, které nebudete litovat.

Kamenné obklady

Při výběru kamenného obkladu je důležité zvážit i estetickou stránku. Zda tedy kamenné obklady budou ladit k místu, kde je dům umístěný, a zda budou ladit k celkovému stylu vašeho domu a okolí. Pokud se rozhodnete obložit kamenným obkladem jen část domu, pak je důležité, aby to ladilo ke zbytku domu, která zůstane jen omítnutá. Je také možnost udělat kontrast a kamenný obklad se tak může stát hlavní dominantou domu. Můžete také udělat vícebarevný kamenný obklad a doladit tak dům k zahradě a fasádě.

kámen a dům

Je důležité také zvážit, jakou barvu budou mít okna, dveře, doplňky a střecha. Podle toho můžete vybrat, jaký druh kamene zvolíte. Možnosti, ze kterých venkovní kamenné obklady můžete vybírat jsou například z břidlice, pískovce, ruly či kvarcit brasil. A pokud vám nějaký kamenný obklad bude přebývat, pak ho můžete použít i ke krbům či dalším místům v exteriéru. Je totiž žáruvzdorný. Rozhodně se můžete podívat do různých galerií a nechat se inspirovat již realizovanými obklady a díky tomu se rozhodnout i pro ten nejlepší obklad pro váš dům.