Dřevo

Výrobky z dřevěného masivu máme rádi zejména v domácnosti, dřevo krásně voní, má nádherné letokruhy a jeho vzhled nelze napodobit žádnou syntetickou náhražkou v podobě dýhy či lamina. Tam má také dřevo svůj význam, protože dřevěný nábytek vykazuje dlouhou životnost a pevnost a můžeme se na něj spolehnout mnohem lépe, než např. na dřevotřísku.

jablko na dlani

Ze dřeva se vyrábí i přepravky na ovoce a zeleninu, ovšem kromě dřevěných letokruhů a vůně dřeva to má i své nedostatky:

Dřevo se špatně udržuje v čistotě – udržet dřevo v čistotě, pokud není lakované, je téměř nemožné. Nařezané a hoblované výrobky ze dřeva velmi snadno znečistíte zeminou, chlorofylem z natě mrkve či kedluben a mnoha dalšími nečistotami. V brzké době se dřevěné bedny zašpiní a zešednou, takže to také bude vypadat neprofesionálně.

Absorbuje hnilobu a plísně – dřevo je nasákavé a kromě vody do sebe může natáhnout i hnilobu a plíseň. To je známý fakt a tímto způsobem se také snáze hniloba a plíseň šíří mezi ovocem a zeleninou uvnitř přepravek.

sklizeň jablek

Láme se – když uchopíte do rukou dřevěnou přepravku naplněnou jablky, může vám snadno prasknout na dně, na bocích i v úchopech, toto se běžně stávalo a stává tam, kde např. lidé doma skladují brambory ve sklepě, a přenáší je z místa na místo.

Je těžké – aby byla přepravka ze dřeva dostatečně pevná, musela by se vyrobit z tak silného materiálu, že by to bylo prakticky nepoužitelné. Takové bedny budou velmi těžké a manipulace s nimi nebude snadná.

Plast

Skládací plastové bedny na ovoce a zeleninu se vyrábí ze zdravotně nezávadného materiálu a jsou vyrobené tak, aby byly dostatečně pevné a vyztužené, čímž nemůže dojít k poškození přepravek. Zároveň jsou lehčí, než výrobky ze dřeva shodného objemu. Pohodlně se přenáší i skladují, snadno se stohují na sebe, udržují v čistotě a neabsorbují žádné cizorodé látky ani plísně.