Abychom docílili zdravých a krásných zubů, nestačí používat pouze zubní kartáček. Celková péče je trochu rozsáhlejší. Pokud ji budeme provádět pravidelně, rozhodně se nám vyplatí.

oprava zubu

Základem je zubní kartáček a pasta

Trh nabízí nepřeberné množství past na čištění zubů. Nejdůležitější je hledat takovou, aby obsahovala fluor, který zabraňuje vzniku zubního kazu. Existují však i pasty na přírodní bázi, které fluor neobsahují. Obsahují však různé bylinné výtažky, které plní podobnou funkci.
Při koupi manuálního zubního kartáčku platí pouze tato pravidla – co nejměkčí a nejhustší štětiny.
Existují i elektrické. Na výběr máme mezi sonickými, které čistí zuby pomocí vibrací a oscilačními, které čistí pomocí otáčení hlavice.
 dentální nit
Mezizubní kartáček a zubní nit
Slouží k čistění prostorů, kam se pouhý kartáček nedostane. Mezizubní kartáček je správnou volbou pro ty, kdo mají mezeru mezi zuby větší, ale k sehnání jsou dnes i v malých tloušťkách (na obalech jsou většinou označeny jako 0). Pokud sáhnete po zubní niti, nemůžete udělat chybu. V čištění hůře dostupných míst totiž dosahuje nejlepších výsledků. V nabídce jsou voskované, nevoskované, s příchutí máty i bez příchutě.
Proč je vlastně tak důležité neopomínat tyto dva pomocníky? Zabraňují totiž vzniku mezizubního kazu a zánětu dásní, který způsobuje krvácení i nepříjemný zápach z úst.
 
Ústní sprcha
Je novinkou na trhu v oblasti ústní hygieny. Funguje na bázi vodního paprsku, vstřikovaného pod tlakem do mezizubního prostoru. Můžeme ji používat se speciálním antibakteriálním roztokem, který je k tomu přímo určený, ale vystačíme si i s ústní vodou, či vodou z kohoutku.
 
Ústní voda
Nejenže osvěžuje dech, ale také bojuje proti bakteriím v ústní dutině. Výrobci se snaží vyhovět co nejširší škále zákazníků, proto nabízí různé varianty, např. pro děti, pro citlivé zuby. Doporučené použití je 2x denně.
 
Pokud si nebudete vědět rady se správnou technikou čištění a jaké pomůcky používat, obraťte se na dentálního hygienistu, který Vám vše odborně vysvětlí.