Ať už jste vtip zaslechli v autobusu, televizi, četli jej na internetu, nebo v časopisu, nejspíš si jej trvale nezapamatujete. To sice není žádný problém, může nás to ale mrzet ve chvíli, kdy takovou anekdotu chcete někomu převyprávět. Jsou zkrátka momenty, kdy by se ten fór hodil, ale zaboha si ne a ne vzpomenout. Takovou situaci asi zná každý a ocitá se v ní doopravdy nerad. Jak se tedy takové situaci již preventivně bránit? Naštěstí pro nás existuje nejeden způsob, jak si vtipy zapamatovat.
1) Rozdělte si anekdoty do skupin!
Nejjednodušší varianta, jak uložit do své mysli textovou informaci je taková, že si daný text spojíte s jistým tématem. Seznam nejčastějších témat máte zde:
· Alkohol
· Blázni
· Blondýnky
· Doktorové
· Chuck Norris
· Láska
· Lordi
· Manželství
· Nebe
· Pepíček
· Policisté
· Tchýně
· Zvířátka
· Ženy
· Židovské
Každý vtip si stačí zařadit do jedné z konkrétních kategorií a tu si pak vybavit. Tato metoda je sice prostá, ale ne vždy si zapamatujete celý obsah.
2) Připojte si podstatné jméno k pointě!
Abyste si zapamatovali celý děj i s pointou a aby se vám vybavil ve správnou chvíli, je dobré si k pointě anekdoty přiřadit podstatné jméno. Možná bychom mohli říct, že si ji pojmenujete snadno zapamatovatelným názvem. Ten může být právě například obsahem pointy, nebo prvním slovem žertu. (například slovo „stromeček“ vám může připomenout anekdotu, ve které blondýnka v autě zatroubí a nabourá do stromu, poté vystoupí z auta a prohlásí: „stromečku promiň, ale já troubila a ty jsi neuhnul“.) Vtipy jsou pochopitelně různé, a tak se vám může stát, že se vám u jednoho slova poté vybaví hned několik anekdot.
3) Pište si…
To zní sice zastarale, či nemoderně, ale i to je řešení, buď si napíšete vtip se vším všudy, nebo jen jeho název a pointu, případně postavy v něm. Není problém si poznámky dělat například do vašeho chytrého telefonu, nebo do diáře, který máte stále u sebe.