Káva má spoustu podob. Každý z nás si ji vychutnává nějak jinak. Někdo má rád hodně mléka, nikdo naopak žádné mléko. Někdo sladí, jiní ne. Někdo preferuje espresso, jiní zase překapávanou kávu. A stále spousta lidí si nejvíce pochutná na turecké kávě. Co to vlastně je? Tradiční turecká káva je nápoj, který se připravuje v takzvané džezvě. Nefiltruje se a k přípravě se používají velmi mletá zrna. Na přípravu turecké kávy lze použít jak arabicu, tak robustu, ale obecně se více využívá arabica. Kávová sedlina zůstává v již připravené kávě, což je pro někoho příjemné, pro jiné naopak se tím stává káva nepitelná.
V tradiční turecké přípravě se již do kávy rovnou při vaření přidává cukr. Voda, káva a cukr se tedy umístí do džezvy, což je speciální kovový hrnec, který se používá pro výrobu kávy. V ní se přivede k varu a na povrchu vznikne pěna. Poté se přelívá do šálků. V Turecku se obvykle ke kávě podává ještě něco sladkého, jako třeba drobné pečivo nebo turecký med. Zajímavostí je, že turecká káva se nejenomže v Turecku denně pije, ale má svou významnou roli i při tureckých svatbách. Tradice velí, že rodiče ženicha musí navštívit před svatbou rodinu nevěsty, kde požádají o její ruku.
Nevěsta musí při této návštěvě připravit tureckou kávu. Turecká káva je dobře známá i u nás, v České republice. Avšak její podoba je trochu jiná než ta tradiční turecká. Nicméně její oblíbenost pozvolna klesá, a dnes už si ji vychutnáte v málokteré kavárně. Spíše si ji vychutnáte v různých hospodách a podobných podnicích. V kavárnách nyní převažují espressa a káva překapávaná. Turecká káva u nás se nevaří v džezvě – obvykle se jen kávový prášek vloží do šálku a zalije horkou vodou. Zajímavostí je, že tímto způsobem se připravuje i káva pro věštění z kávové sedliny, což se nazývá tasseografie.