Jaké je se vzděláváním ve světě?

Jak je to se vzděláváním v rozvojových zemích? Nejhůře na to jsou děti v subsaharské Africe, kde bohužel více než polovina nenavštěvuje školu (přibližně 57 %).

V rozvojových zemích hlavní velkou roli, pokud jsou děti z „lepší“ rodiny nebo opravdu z chudé rodiny. Děti z bohatších rodin mají čtyřikrát větší pravděpodobnost, že budou navštěvovat školu.

 

Kde je školství nejkvalitnější a kde naopak nejméně kvalitní?

Nejlepší vzdělání ve světě má Jižní Korea. Za Jižní Koreou se umístily další asijské země (na druhém místě Japonsko, třetím Singapur, dále Hong Kong). Finsko se umístilo až na pátém místě, dříve se nacházelo na prvním místě.

Česko se umístilo až na devatenáctém místě. Osobně si myslím, že je to tím, že českému školství chybí praxe. Neustále se biflujeme teorii a s praxí to pokulhává. A taky ten fakt, že za posledních desítek let se školství moc nezměnilo. Naši bratři Slováci se umístili dokonce až na dvacátém sedmém místě.  

chlapci ve škole

Zavedení povinné školní docházky v ČR

Jak určitě všichni víte, povinná školní docházka na území Česka byla zavedena Marií Terezií. Základní školství v období za Marie Terezie bylo rozdělenou na dva stupně – škola obecná a škola občanská. Obecnou školu navštěvovaly šesti až dvanáctileté děti, ale i ty děti, které už nepokračovali ve studiu na občanské škole.

 

Školství ve České republice se výrazně odlišuje v porovnání se světem. Co je ve všech státech stejné je třístupňový systém.

Primární stupeň – povinná školní docházka, základní škola

Sekundární stupeň – střední školy

a poslední terciální stupeň – vysoké a vyšší odborné školy

knihovna regály

České školství si můžeme porovnat například s Čechy oblíbenou destinací – s Italií.

I přestože je Itálie poměrně blízko, školství se markantně odlišuje.

Velikou výhodou jsou tří měsíční hlavní prázdniny. Nicméně, vše má své klady a zápory, italské děti totiž navštěvují školu i v sobotu a dostávají ve školách poměrně zabrat.