Vynález točitých schodů přinesl lidstvu nebývalé možnosti, co se týče stavebních úprav obytných a nebytových prostor. Připomeňme si také, že točité schody byly lidem známy již před stovkami let, snadno se o tom přesvědčíte třeba na návštěvě některého ze středověkých hradů. Kamenné točité schody objevíte kupříkladu ve vnitřních prostorách hradu Kokořín, který se proslavil v pohádce Princezna se zlatou hvězdou. Hrad Kokořín vám doporučujeme navštívit, je to jeden z našich nejkrásnějších hradů s typickou válcovou věží, vysokou skoro 40 metrů, protáhlého oválného půdorysu, který mistrně využívá k základům hradní stavby skalnatý pískovcový výběžek.
Točité schody uvnitř hradu by vás mohly inspirovat mít doma něco podobného, i když to zrovna nemusí být schody vytesané z kamene, ale „pouhé“ schodiště dřevěné, kovové, nebo se stupni z tvrzeného skla. S točitými schody získáte v prostoru poměrně mnoho volného místa, schodiště totiž nepotřebuje příliš mnoho půdorysné plochy, zpravidla tu stačí vztyčit válec o průměru mezi sto pětadvaceti a třemi sty centimetry v závislosti na tom, zda tudy chcete stěhovat nábytek, koberce a spotřebiče. Schodišťový tubus může propojit i několik pater najednou, což se jeví jako velmi praktické řešení například v dvougeneračním domě.
Točité schody také mohou být nesmírně elegantní a mohou se stát skutečnou ozdobou příbytku. Lze je vytvořit přímo na míru a sladit jejich design se stávajícím nábytkem či bytovými doplňky nebo stavebními prvky. Zároveň vám také chceme připomenout, že chůze po schodech je velice zdravá, a že se vyplácí dát jí přednost před výstavbou výtahu. Zaměstnávání dolních končetin chůzí po schodech přispívá k dlouhověkosti už jen tím, že posiluje činnost srdce a krevní oběh a ve spojení s rozumně sestaveným jídelníčkem je to důležitý krok k udržení zdravého životního stylu.